Instagram’ın Yeni Özelliğiyle Beraber Beğeniler Kalkacak Mı?

Instagram sürekli olarak yeni özellikleriyle beraber Instagram beğeni hakkında güncellemeler getirmektedir. Instagram’daki değişiklik 2020 yılında çok tepki çekmiştir. Son güncelleme ise Instagram beğeni sayısının gizlenmesidir. Artık Instagram beğeni sayısı gözükmeyecektir. Beğeni sayısını sadece paylaşım yapan hesap görecektir. Diğer kullanıcılar ise “A kişisi ve diğerleri” olarak görüntüleyecektir. Brezilya başta olmak üzere toplam 7 ülkede denenme aşamasına girilmiştir.

Yeni güncelleme ile tepki çeken Instagram CEO’su Adam Mosseri açıklamalarda bulundu. “Bu yeni özellik ile birlikte kullanıcılar rekabetsiz bir ortamda gönderileri paylaşabilecek ve beğeni sayısına göre gönderinin yorumlanmasının önüne geçmek için bu güncellemenin getirileceğini” basın toplantısında dile getirmiştir. Ancak böyle bir güncelleme ile çoğu kullanıcı paylaşımlar yaparak itirazlarını dile getirdiler. Çünkü, Instagram platformunun amacı ile ters düşen bir güncellemedir. Kullanıcılar rekabet ortamı ile daha güzel içerik üretmek için yarışmaktadırlar. Bu rekabet diğer kullanıcıların Instagram’da daha keyifli vakit geçirmesini sağlıyordu. Bu özelliğin kalkması ile rekabet sönecektir. Rekabetsiz bir ortamda daha güzel içerik üretme ihtimali azalacaktır.

Aynı zamanda Instagram üzerinden E-ticaret, iş birliği, sponsorluk ve reklam işi yapan milyonlarca Instagram hesabı bulunmaktadır. Reklam vermek isteyen bir kişi öncelikli olarak Instagram beğeni sayısı ve takipçi sayısına bakıp reklam vermek istemektedir. Instagram beğeni sayısı gözükmeyince istemsiz bir şekilde reklam vermekten vazgeçecektir. Kullanıcılar etkileşim sayısı yüksek olan hesaplara reklam vermek isteyeceğinden dolayı bu güncelleme ile etkileşim oranını ayırt etmekte zorluklar çekilecektir. Bir diğer konu ise E-ticaret. E-ticaret ile para kazanan kullanıcı sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Instagram üzerinden alışveriş yapan kişi yine öncelikle Instagram beğeni sayısı ve takipçi sayılarını analiz etmektedir. Bu rakamların yüksek olması müşteriye güven olarak geri dönmektedir. Ancak Instagram beğeni sayısının kalkması ile birlikte kullanıcılar güven duymakta zorluk çekeceklerdir.

Bu sebeplerden dolayı son güncelleme olan Instagram beğeni sayısını gizleme fikri ortadan kalkmıştır. Instagram kullanıcıları bu kararın yerinde olduğunu paylaşımlar yaparak dile getirmişlerdir.

Instagram Beğeni Sayısını Gizleme - Kaldırma Nasıl Yapılır?

Instagram beğeni sayısını gizleme işlemi nasıl yapılır sorusu kullanıcıların merak ettiği konulardan bir tanesidir. Instagram beğeni sayısını sizi takip etmeyen insanlardan gizlemek için hesabınızı gizli hesap konumuna getirmesin gerekmektedir. Gizli hesap ile gönderilerinizi, hikayelerinizi ve videolarınızı gizlemiş olacaksınız. Sizi takip etmeyen kullanıcılar hiçbir şekilde sizinle etkileşime geçemeyecektir. Instagram profilimi nasıl gizlerim sorularını aşağıda adım adım anlatacağız.

  1. Instagram uygulamasını açın.
  2. Sağ alt köşede profil fotoğrafınızın olduğu ikona tıklayınız.
  3. Sağ üst köşede yer alan yatay 3 çizgiye tıklayınız.
  4. Altta yer alan ayarlar kısmına tıklayınız.
  5. Üçüncü sekmede yer alan gizlilik kısmına tıklayınız.
  6. Hesap gizliliği yazan kısma tıklayıp hesabınızı gizli hesap konumuna almış olacaksınız.

Bu aşamalarla hesabınıza sizi takip eden insanlar etkileşime geçemeyecektir. Hesabınıza beğeni sayısı göndermek istiyorsanız; Medyamagaza.com sitemizin işleyişini anlatan yazımızı okuyabilirsiniz.

Instagram beğeni güncellemesi ile alakalı olan Instagram Beğeni Robotu yazımıza göz atınız.

Bir Sonraki Paylaşım; Instagram Beğeni Paneli Ücretsiz

Blog Yazılarımız; Blog 4

Önceki yazılarımız;